Choć legalne pozbycie się starych mebli uproszczone jest do granic możliwości, wciąż wiele osób próbuje zrobić to na własną rękę. Dlaczego nie można palić meblami w piecu?
Samowolna utylizacja mebli– kary pieniężne
Utylizacja mebli poprzez spalenie ich w piecu to popularna praktyka mieszkańców domów jednorodzinnych. Warto jednak mieć na uwadze, że w każdej chwili do naszych drzwi może zapukać Straż Miejska. Wystarczy jeden sygnał od sąsiada lub kogoś z okolicy, a czasem nie trzeba nawet i tego, gdyż Straż Miejska przeprowadza okresowe, wyrywkowe kontrole z wykorzystaniem dronów wyposażonych w czujniki. Stanowcze „nie” dla utylizacji mebli w piecu wynika stąd, że spalanie tego typu jest szkodliwe dla środowiska i zdrowia, gdyż powoduje uwalnianie się rakotwórczych związków.
Choć utylizacja mebli w piecu teoretycznie ma przynieść oszczędności na ogrzewaniu, możemy na niej słono stracić. Najlepiej przekonał się o tym jeden z mieszkańców Krakowa, który w 2017 roku spalał w swoim piecu płyty meblowe. Jego sprawa stała się słynna po tym, jak trafiła do sądu i oprócz kary w wysokości 5000 zł, dodatkowo został on obciążony kosztami postępowania sądowego w kwocie 550 zł.Podobnych mandatów karnych za samowolną utylizację mebli jednak nie brakuje.
Utylizacja mebli a kocioł
Na mandacie kosztywcale mogą się nie skończyć. Trzeba wiedzieć, że utylizacja mebli w piecu powoduje znacznie zwiększoną emisję tlenku węgla, azotu i dwutlenku siarki, w porównaniu ze spalaniem dozwolonych materiałów, a kocioł nie jest przystosowany do takiego użytkowania. Jeżeli ulegnie przez to uszkodzeniu, nie będziemy mieli nawet możliwości ubiegania się o jego naprawę w ramach gwarancji.
Ryzyko mandatu, uszkodzenia kotła, a do tego względy ekologiczne i zdrowotne powinny być wystarczającymi argumentami do tego, aby odstąpić od pomysłu utylizacji mebli w piecu. Jeżeli nie chcesz samodzielnie zawozić ich do punktu utylizacji, możemy zrobić to za Ciebie. Zapraszamy do kontaktu.